A galagonya ismert gyógyhatásai között szerepel a szív- és érrendszeri egészségének javítása, a vérnyomás szabályozása, az alvás minőségének javítása és az emésztés elősegítése. Bővebben itt olvashatsz a galoagonya gyógyhatásáról, előnyeiről vagy annak súlycsökkentő hatásáról.
Galagonyateát a galagonya virágaiból és leveleiből lehet készíteni. Ezeket forró vízben áztatjuk kb. 10-15 percig, majd leszűrjük, de filteres formában is beszerezhetjük.
Bár a galagonya általában biztonságosan fogyasztható, bizonyos esetekben elővigyázatosság javasolt, mint például szívproblémák esetén vagy, ha valaki szívgyógyszereket szed. Ilyen esetekben még azelőtt kérjük ki szakember véleményét, mielőtt alkalmazni kezdenénk a galagonyát.
A galagonya többféle környezeti körülményben is jól érzi magát és képes növekedni, de általában mérsékelt éghajlatú területeken található meg a leggyakrabban.
Több fajta galagonya is ismert, és ezeknek különböző tulajdonságai lehetnek, például a méret, a virágok színe, és a gyümölcsök ízvilága is eltérhet.
A galagonya virágait általában a tavaszi hónapokban, míg a gyümölcsét ősszel lehetséges leszüretelni.
A galagonya adagolása változhat a fogyasztás formájától és a személyes egészségi állapottól függően. Normál egészségi állapot fennállása esetében napi 2-3 csésze galagonyatea fogyasztása még elfogadható.
A galagonya flavonoidokat, antioxidánsokat, vitaminokat (különösen C-vitamint) és ásványi anyagokat tartalmaz, így kiváló hatást gyakorol a szervezetünkre nézve és óvja az immunrendszerünket.
A galagonya alkalmazkodóképes, gyakorlatilag minden talajtípusban képes növekedni, bár legjobban a semleges vagy enyhén savas talajt szereti. A galagonya rendkívül jól bírja a hideget, a szárazságot, de főleg a napos vagy félárnyékos helyeket kedveli.
A galagonyát magvetéssel, rétegezéssel, dugványozással, és oltással is szaporíthatjuk. Magvetésekor fontos tudni, hogy a magokat célszerű összekeverni homokkal vagy komposztkeverékkel, majd cserépbe ültetni, innentől kezdve pedig türelemre van szükség, hiszen gyakran csak a második évre csírázik ki.
A galagonya elősegíti a szívizom vérellátását, csökkenti a vérnyomást, ritkíthatja a szívritmuszavarokat és enyhítheti a szívelégtelenség tüneteit. Azt is bizonyították, hogy a galagonya elősegítheti a koleszterinszint javítását.
Néhány kutatás arra utal, hogy a galagonya segíthet az alvás minőségének javításában, mivel nyugtató hatású, így hozzájárul a pihentető alváshoz.
A galagonya virágait, leveleit és gyümölcseit is használják gyógyászati célokra, de a leggyakrabban a virágait és a leveleit alkalmazzák a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére. Számos olyan étrend-kiegészítőt is készítenek, amelyek galagonya kivonatot tartalmaznak.
A galagonyát a hagyományos orvoslásban szív- és érrendszeri betegségek, mint a magas vérnyomás, szívritmuszavarok és szívelégtelenség kezelésére használják. Ezen kívül néhány kutatás alátámasztotta, hogy segíthet a szorongás, az alvási problémák és a menopauza tüneteinek kezelésében is.
A galagonya antioxidánsokban gazdag, amelyek segítenek védeni a bőrt és hozzájárulnak a feszességhez, ez pedig segíthet megelőzni a korai öregedés jeleit, például a ráncok megjelenését. A galagonya emellett vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, amelyek táplálják és hidratálják a bőrt.
A Galagonya kivonata hozzájárulhat a szív- és keringési rendszer normál működéséhez.
A fokhagyma legértékesebb hatóanyaga az allicin, ami segíthet a keringési rendszer egészséges működésében, kedvező hatása lehet a vérzsír, a vér összkoleszterin és LDL-koleszterin, valamint triglicerid szintjére.
A galagonya virágzó ágvég segítséget nyújthat a vérnyomás csökkentésében, a szívideg nyugtatásában, a szívritmus szabályozásában, az erek belülről való tisztításában és az érelmeszedéssel szemben is.